2014’te de Çiftçimizin sesi olduk


​-2014'te de "Çiftçimizin sesi olduk"

-TZOB Genel Başkanı Bayraktar, 2014'te yazılı medyada 11 bin 131 haberle Türkiye birincisi oldu
-Bayraktar, hem işadamları listesinde hem de meslek kuruluşu konfederasyon başkanları listesinde birinci sırada yer aldı
-Sıralamada TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu 7 bin 78 haberle ikinci, TESK Genel Başkanı 
Bendevi Palandöken 6 bin 800 haberle üçüncü oldu
-TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Tarım sektörünün sorunları, aslında ülkemizin de 
en temel sorunlarından biridir"
-"Bu bilincin, toplumun tüm katmanlarında oluşturulabilmesi amacıyla kamuoyunun bilgilendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bunun için en önemli araç da medyadır"

Ankara – 24.12.2014 - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2014 yılında yazılı medyada 11 bin 131 haberle Türkiye birincisi oldu. Bayraktar, hem işadamları arasında hem de meslek kuruluşu konfederasyon başkanları arasında birinci sırada yer aldı. Şemsi Bayraktar'ın yıl içindeki açıklama, basın toplantısı, faaliyet ve temasları 11 bin 131 haberle yazılı medyada yer buldu. 
Medya Takip Merkezi verilerine göre, medyada öne çıkan işadamları ile şirket yöneticiliği ve sivil toplum kuruluşu (STK) başkanlığını bir arada yapan işadamları, sivil toplum ve meslek kuruluşları arasında 11 bin 131 adet haberle TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar'ın Türkiye birincisi olduğu listede, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu 7 bin 78 haberle ikinci, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken 6 bin 800 haberle üçüncülüğü aldı. Listede dördüncü sırada 4 bin 948 haberle Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, beşinci sırada 4 bin 526 haberle Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı bulunuyor. 
Listede 3 bin 514 haberle Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, 3 bin 145 haberle İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, 2 bin 681 haberle Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, 2 bin 672 haberle Sanko Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, 2 bin 492 haberle Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, 2 bin 222 haberle Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu yer aldı.
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak 2 bin 158 haberle, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) eski başkanı, SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz 2 bin 108 haberle, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç 2 bin 63 haberle, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu 1799 haberle, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv 1705 haberle, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci 1683 haberle listede yer buldu.
DİSK Genel Başkanı Kani Beko'nun 1580, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'un 1568, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın 1519, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Haluk Dinçer'in 1512, Yıldız Holding (Ülker Grubu) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker'in 1431, Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN) Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'nun 1270, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay'ın 1217, iş adamı Ethem Sancak'ın 1200, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan'ın 1185, THY Genel Müdürü Temel Kotil'in 1157, Kamu Emekçileri Sendikaları (KESK) Eş Genel Başkanı Lami Özgen'in 565 haberi bulunuyor.

-TZOB, en fazla üyeye sahip meslek kuruluşu-

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, konuyu değerlendirdiği açıklamasında, Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin 4,5 milyonu aşkın üyesi ve 759 Ziraat Odasıyla Türkiye'nin en fazla üyeye sahip meslek kuruluşu olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Bu büyük ailenin üyeleri, tüm zor şartlara, uluslararası rakipleri karşısındaki dezavantajlarına rağmen, 77 milyonluk Türkiye nüfusunu, 35 milyon turisti doyurmuş, bunların yanı sıra 17 milyar doların üzerinde ihracat yapmış, 5,7 milyar doların üzerinde dış ticaret fazlası vermiştir. Özellikle bu yıl, çiftçimiz için, yaşadığı doğal afetler nedeniyle tam manasıyla tarlasına, bağına, bahçesine ateş düştüğü bir üretim yılı olmuştur. Bu sıkıntıların yanı sıra sektörümüzün her aşamasında görülen sorunlar, sıkıntılar ve çözüm önerilerimiz medyamız aracılığıyla kamuoyumuz ve devletimizin bütün yönetim katmanlarıyla paylaşılmıştır. 
Her zaman vurguladığımız gibi, gelecekte, tarıma hükmeden ülkeler dünyaya da hükmedecektir. Akılcı devlet politikalarıyla desteklenecek, tüm paydaşların da aynı duyarlılıkla sektöre sahip çıkacağı bir ortamda, üreticilerimiz, Türkiye'mizi de bu ülkeler arasına sokacak bilgi birikimi; tecrübe, azim ve kararlığa sahiptir.
Şu gerçek asla unutulmamalıdır: Biz üretemezsek Türkiye aç kalır.

-"Çiftçimiz, hedeflere ulaşabilecek azim ve güçte"-

Yapısal sorunlarımız çözülerek rakip ülkelerin şartlarına kavuştuğumuzda, Türk çiftçisi, Cumhuriyetimizin 100. yılında 85 milyonluk Türkiye nüfusuyla birlikte 50 milyon turisti besleyecek, çevre ülkelerin gıda açığını kapatacak, 40 milyar dolar ihracat geliri ve ekonomimize 150 milyar dolar hasıla sağlayacak gıda üretimini gerçekleştirecektir. Türkiye'nin potansiyeli buna elverişlidir. Yeter ki çiftçimiz desteklensin, akılcı devlet politikaları uygulansın. Çiftçimiz, hedeflere ulaşabilecek azim ve güçtedir.
Bilinmesini ve çok iyi kavranmasını istediğimiz bir gerçek de şudur: Tarım sektörünün sorunları, aslında ülkemizin de en temel sorunlarından biridir.
Bu bilincin, toplumun tüm katmanlarında oluşturulabilmesi amacıyla kamuoyunun bilgilendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bunun için en önemli araç da medyadır.

-"Bu başarı medyamızın da başarısıdır"-

Sorunlarımızı, hedeflerimizi, çözüm beklediğimiz konularımızı kamuoyuna duyurmada ulaştığımız nokta, bizler kadar medyamızın konuya gösterdiği duyarlılıkla yakından alakalıdır. Yani, TZOB'un medya başarısı, aynı zamanda medyamızın, ülkemiz için çok büyük değerde ve ekonominin en temel sektörlerinden bir olan 'tarımın önemi' noktasındaki bilince ulaşma başarısıdır. Bizler, Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin medyada yer almasını bu açıdan önemsiyor ve konuya bu noktadan bakıyoruz.
Bu görüşlerden hareketle, 4,5 milyonu aşkın yakın üyemiz adına, Türk medyasının yönetici, muhabir, foto muhabiri, kameramanı ve haber mutfağında görevli tüm çalışanlarının yeni yılını kutluyor; en içten teşekkürlerim ile sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar