KOP Desteği İle Arı Sütü Üretiminde Sarrafiye Dönemi Başlıyor


Bölgenin topyekun kalkınması için tarımsal desteklemelerini sürdüren KOP İdaresi Başkanlığı, arı yetiştiriciliğinde üretimin sarrafiye kısmı olarak bilinen ve Türkiye genelindeki yıllık üretimi 50 kilogram olan Arı Sütü üretiminin KOP Bölgesinde de yaygınlaştırılması için yürüttüğü "Arı Sütü Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi"nde eğitim çalışmalarına başlandı.

Bölgenin topyekun kalkınması için tarımsal desteklemelerini sürdüren KOP İdaresi Başkanlığı, arı yetiştiriciliğinde üretimin sarrafiye kısmı olarak bilinen ve Türkiye genelindeki yıllık üretimi 50 kilogram olan Arı Sütü üretiminin KOP Bölgesinde de yaygınlaştırılması için yürüttüğü "Arı Sütü Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi'nde eğitim çalışmalarına başlandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi tarafından Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (KOP TEYAP) kapsamında finanse edilen ve yürütücülüğünü Seydişehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün yapmış olduğu  "Arı Sütü Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi" teorik eğitimleri 25 Mart 2019 Pazartesi günü başladı.

Arı ürünlerinin çeşitlendirilmesi yoluyla üreticinin kalkınmasını amaçlayan "Arı Sütü Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi" gönüllü olarak katılan 20 üreticiye 15 saatlik hem teorik hem de uygulamalı eğitimler veriliyor. Teorik eğitimi başarı ile tamamlayan kursiyerlere arı sütü üretimi için gerekli özel üretim malzemeleri KOP İdaresi destekleri ile temin edilecek, Nisan ayında ise arazide uygulamalı eğitimler verilecek. Proje sonunda arı ürünlerinin sarrafiyesi olarak değerlendirilen ve kilogramı 8 ila 10 bin lira arasında değişen fiyatlarda alıcı bulan arı sütü üretiminin artırılması hedefleniyor.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar